Op woensdag 18 februari hebben Gebiedscoöperatie Nieuwkoop (GCN) en vier bedrijven (TPSolar, IX Zon, Lightsource bp en Novar) een afspraak gemaakt. Zij willen samen zes zonnevelden ontwikkelen bij bedrijventerrein De Olm in Nieuwkoop. Deze afspraak heet een Green Deal.
Samenwerken aan goede plannen
In de Green Deal staat hoe de partijen samenwerken. Zij willen de zonnevelden samen ontwikkelen. Daarbij letten ze op:
- een goede plek in het landschap
- bescherming van planten en dieren
- voordelen voor de omgeving
- mede-eigendom voor inwoners
De plannen passen bij het Beleidskader Zonne-energie dat de gemeenteraad in 2024 heeft vastgesteld. Hierin staat dat de gemeente kiest voor een aanpak per gebied.
Goede inpassing in de omgeving
De zonnevelden moeten zo goed mogelijk passen in de natuurlijke omgeving. Daarom kijken de partijen naar het landschap, de natuur en de ruimte in het gebied. Ook houden ze rekening met wat nodig is om energie op te wekken.
Inwoners denken mee
Omwonenden en andere betrokkenen kunnen meedenken over de plannen. In de komende maanden worden hiervoor gesprekken en informatieavonden georganiseerd. Tijdens deze bijeenkomsten kunnen mensen hun ideeën, wensen en zorgen delen.
Jan Dirven, voorzitter van GCN, zegt: “We willen dat mensen uit de omgeving zoveel mogelijk betrokken zijn. We communiceren op tijd en duidelijk. We luisteren naar ideeën en zorgen en nemen die mee in de plannen als dat kan. Ook willen we dat 50% van het project in handen komt van inwoners uit de gemeente. Zo kunnen zij meebeslissen én financieel meeprofiteren.”