Mijn Club: Museum Nieuwkoop

“Heel officieel heten we eigenlijk Stichting Oudheidkundig Streek- en Ambachtenmuseum, maar onze roepnaam is: ’Museum Nieuwkoop’.” zegt voorzitter Frits Paymans. "En we hebben géén leden, maar ’begunstigers’ (ca. 100), die - ieder op hun eigen manier - een bijdrage leveren aan het bestaan van het museum, hetzij door ’n één- of meermalige donatie of bijvoorbeeld als vrijwilliger hand- en spandiensten te leveren in en rondom het museum.”

“In april 2023 werd het Museum officieel geopend. Het nieuwe museum kreeg de collecties (6) van het Oudheidkundig - en Poldermuseum, het Smederijmuseum, van een Timmerwerkplaats (Henk de Boer), de oude Hollandse Waterlinie en het Schaats- en Mutsenmuseum (voorheen ’Koud aan de Dijk) in ’eeuwigdurende’ bruikleen. We hebben de ambitie om het museum iedere 4 of 5 jaar opnieuw in te richten, zodat er regelmatig iets nieuws te zien is."

"Alle voormalige musea zijn ook in het bestuur vertegenwoordigd. Maar omdat de Smederij met woonhuis aan Zuideinde 33 tot gemeentelijk monument werd verklaard, heeft het stichtingsbestuur besloten de exploitatie van het Smederijmuseum aldaar ter plaatse, als een soort dependance, te continueren. Dus: bestuurlijk onder Museum Nieuwkoop, maar het Smederijmuseum werkt met een eigen, vaste groep vrijwilligers en een eigen exploitatie”.

Het Museum op Noordenseweg 23A is op 3 dagen open: woens- en vrijdag van 10:00 tot 16:00 uur en op zondag van 12:00 tot 16:00 uur.

“De meeste bezoekers komen in groepsverband, bijvoorbeeld verenigingen die een uitje organiseren voor hun vrijwilligers, of een familiereünie. Het mooie is dan ook dat zij hier eenvoudig kunnen combineren met andere activiteiten: met een rondvaart en een lunch of diner."

Om het aantal individuele bezoekers nog te doen groeien, willen we ons graag aansluiten bij Museumjaarkaart. Dan kunnen bezoekers ’gratis’ naar binnen en ook vaker ’voor ’n uurtje’. Maar een voorwaarde is dan, dat we 5 dagen per week open zijn en daar kunnen we - door gebrek aan voldoende vrijwilligers - vooralsnog niet aan voldoen.”

Het museum bevindt zich in de voormalige loopstal bij de Zevensprong. Met een bezoek aan Museum Nieuwkoop krijgt de bezoeker inzicht in het ontstaan en de veranderingen in het landschap. De bezoeker ontdekt niet alleen de omgeving van Nieuwkoop, maar krijgt voeling met de ontstaansgeschiedenis van een groot deel van Nederland. Nieuwkoop staat model voor de veranderingen in het Hollandse landschap door de eeuwen heen. Vanaf de eerste ontginningen tot aan de huidige situatie met plassen, moerassen, polders en droogmakerijen.

Hij vervolgt: “Ik heb nog een tip voor de kerstvakantie en de wintermaanden: Van 2 december tot 28 februari richten we het museum in met een complete Winterexpositie. Naast de schaatsen en mutsen, die er permanent al te zien zijn, vooral gericht op het vervoer over ijs: diverse sleeën en ook een ijszeiler."

Het museum is in de Kerstweek (25 december tot 3 januari) gesloten.

De volgende

Paymans: “Ik ben ook lid van de Lionsclub Nieuwkoop en wij organiseren in samenwerking met zwemvereniging De Plas 'de Nieuwkoopse Waterdagen'. Daar wil ik meer van weten en maak een afspraak met Stan Zwirs, voorzitter van zv De Plas.

Meer nieuws

Wonen en bouwen 5 feb 2026 15:25

Plaatsing eerste flexwoning in Ter Aar

Wethouder Ines de Ridder plaatste op 2 februari met behulp van een hijskraan de eerste flexwoning in Ter Aar. Daarmee is een belangrijke mijlpaal bereikt in het project.

Cultuur 5 feb 2026 09:08

Programma Kaleidoskoop

Op het programma van theater Kaleidoskoop: Film: Downton Abbey - the Grand Finale, Kinderfilm: Paddington in Peru en Theater: Kinderen ‘Doe Dag’ (vanaf 5 jaar).

Levensbeschouwing 4 feb 2026 16:02

Plasduikers Carnavalsmis 2026

Op zondag 8 februari organiseert C. V. De Plasduikers de 3e carnavalsmis. Deze wordt gehouden in de H. Adrianuskerk in Langeraar, om 11:11 uur.

Mijn Club 4 feb 2026 14:17

Mijn Club: Dance Centre I-Movement

Naast de twee vitrinekasten staat een bigshopper tot over de rand gevuld met bekers en glimmende prijzen. “Ja, ik wil nog ’n derde kast; alle prijzen van vorig jaar passen er niet meer bij, want we hebben met onze selectiegroepen weer heel wat prijzen gewonnen,” zegt Inge Pieterse (31) bij de start van ons gesprek.

Maatschappij 4 feb 2026 10:07

Ruime schenking aan SchuldHulpMaatje

In het bijzijn van vertegenwoordigers van de PCI-werkgroepen van de Clara & Franciscus Federatie, vertegenwoordigers van SchuldHulpMaatje en bestuursleden van Noodfonds ONE (Omzien Naar Elkaar) overhandigde diaken van Aarle een cheque aan SchuldHulpMaatje (SHM). De diaken legt uit: “Alle RK-parochies hebben al eeuwenlang ieder een Caritas(’Liefde’ in Latijns)-fonds, om (meestal financiële) noden van parochianen te verlichten of helpen oplossen. En ieder jaar kiezen we een ’groter’ doel om financiële steun te kunnen bieden."