Mijn Club: Historisch Genootschap Nieuwkoop (HGN)

“Nee, het Genootschap is geen echte vereniging; wij zijn een stichting en zijn in 1987 opgericht door een drietal leden van Rotary Nieuwkoop: Bob de Graaf- Bierbrauwer, Jan Broekhuyse en Martin van Capel. We hebben dan ook geen leden, maar ’begunstigers’ (ca 350), die onze activiteiten en doelstellingen op gebied van historie ondersteunen."

"Zij krijgen daarvoor tijdig bericht èn gratis toegang tot onze lezingen en andere activiteiten. Bovendien krijgen zij 4 keer per jaar ons periodiek ’Rondom Niewecoop’ thuisbezorgd, waarin verhalen over de ontstaansgeschiedenis van Nieuwkoop, verhalen uit een ver of meer recent verleden en nog meer interessante zaken uit de geschiedenis van Nieuwkoop en omstreken,” zegt voorzitter Bert van der Tang (sinds 2017). “Mijn vader werd politieagent in Nieuwkoop, dus kwamen wij hier in 1961 te wonen. Inmiddels woon ik al 35 jaar in Woerden, maar voel mij nog steeds Nieuwkoper en ik vind het gewoon leuk om ’iets’ voor Nieuwkoop te betekenen."

"Sinds Museum Nieuwkoop is geopend (2023), hebben wij een nieuw onderkomen: in het voormalige VVV-kantoor. Zo’n 15 jaar geleden kreeg HGN het beheer over verschillende collecties: van het Polder- en Oudheidkundig Museum. Die zijn in april 2023 in bruikleen gegeven aan Museum Nieuwkoop. En nu vormen we voor het museum eigenlijk de rol van ’kenniscentrum’. Iedere week zit een commissie aan deze tafel om te beoordelen of iets als Nieuwkopers, die hun schuurtje of zolder opruimden, bij ons brachten van belang en de ’waarde’ voor het museum is. Zo ja, worden deze in bruikleen gegeven en tentoongesteld in het museum. Deze commissie stelt ook de tijdelijke tentoonstellingen in het museum samen. Een bijzondere taak hebben zij ook in het beheer van het archief van Leendert Jansen; naast 88 ordners met materiaal (krantenknipsels, foto’s en van alles en nog wat), ook nog honderden boeken. Bovendien is de commissie bezig om al het fotomateriaal te digitaliseren en op de beeldbank van www.hgnieuwkoop.nl te zetten. Inmiddels staan daar al bijna 17.000 foto’s en enkele - zeer oude - films op."

"Iedere 1e en 3e zondag van de maand is deze ontmoetingsruimte van 13:00 tot 16:00 uur open voor bezoekers en laten we in een steeds wisselende tentoonstelling foto’s in een bepaald thema zien. In november ging het over de kermissen in Nieuwkoop en Noorden en in december staat die in het teken van de scheepswerven.”

De volgende

Van der Tang: “Ik besteedt mijn hobby-tijd fifty-fifty (ongeveer) aan HGN en het museum. Daartoe heb ik veel contact met de voorzitter van het museum: Frits Paymans. Wellicht kan hij in een volgende aflevering van ’Mijn Club’ uitleggen, waarom een bezoek aan het museum heel waardevol is”

Meer nieuws

Werken vandaag 13:49

Banenmarkt gemeente Nieuwkoop

Voor inwoners die werk zoeken of van baan willen veranderen, organiseert de gemeente Nieuwkoop een banenmarkt. Zaterdag 22 november staan werkgevers uit de gemeente en omgeving klaar om in gesprek te gaan met mensen die op zoek zijn naar een baan. Een loopbaancoach geeft loopbaantips en workshops. Bezoekers kunnen hun cv laten checken of een mooie foto laten maken voor op hun cv of LinkedIn.

Gezondheid en welzijn vandaag 10:06

Knie of heupprothese? Fysiotherapie!

Artrose in de knie of heup komt vaak voor naarmate de leeftijd toeneemt. Een veelgebruikte oplossing hiervoor is een knie- of heupprothese.

Cultuur 13 nov 2025 10:18

Programma Kaleidoskoop

Op het programma van theater Kaleidoskoop: Film: A complete unknown (met bijpassend buffet), Cabaret: Tim Kroezen ‘550’ en Film: Zwei zu eins.

Voor Kinderen 12 nov 2025 15:59

Sint intocht in Ter Aar

Ook dit jaar hebben de centrumwinkeliers Sint Nicolaas weer uitgenodigd om naar Ter Aar toe te komen. Dit jaar zal de aankomst van de Sint-Nicolaas plaatsvinden op zaterdag 22 november.

Cultuur 12 nov 2025 12:12

Openingsavond Carnavalsvereniging Plasduikers

Op vrijdag 7 november hielden C.V. De Plasduikers hun openingsavond, met prinsbekendmaking, en dus de start van het 58e carnavalsseizoen. Tijdens deze drukbezochte avond, waar veel bevriende carnavalsverenigingen aanwezig waren maakte zij hun 58e prinsenpaar bekend.

Natuur en recreatie 12 nov 2025 09:05

Lezing: Vogels van de Geerplas

Enigszins verborgen in het Zuid-Hollandse veenweidelandschap liggen de Langeraarse plassen. De meest noordelijke van de drie plassen is de Geerplas. Het ca 45 ha. grote gebied bestaat - naast de Geerplas - uit een afwisselend landschap van weilanden, legakkers, water, moeras, hakhout en bos. Na de vervening heeft zich rond de Geerplas niet de grootschalige open grondteelt en later de glastuinbouw ontwikkeld. Daardoor is er veel van het oorspronkelijke landschap bewaard gebleven en kon natuur zich hier verder ontwikkelen. In de lezing wordt aandacht besteed aan de historie van het gebied en uiteraard komen de vogels aan bod die er waargenomen kunnen worden.