Hospice Nieuwkoop wil verhuizen

“Ja, en er is eigenlijk best haast bij", zegt manager Sacha Lefeber. "We hebben in Alphen aan den Rijn een hospicewoning met 6 kamers. En de huidige hospicewoning in Nieuwkoop (Fleurstraat 54-56) heeft nu 2 gastenkamers en we willen op redelijke termijn wel naar 4 of zelfs 6”.

Het was de Nieuwkoopse huisarts Pieter Sluis, die in navolging van de Zwitsers-Amerikaanse psychiater Elisabeth Kübler Ros - die de 5 stadia van rouw beschreef - het inititief nam voor een Bijna Thuis Huis. Zo werd in Nieuwkoop in 1988 de eerste hospicewoning van Nederland in gebruik genomen.

“Onze organisatie bestaat nu uit het bestuur (5p), 1 manager, 4 coördinatoren en ongeveer 120 vrijwilligers. We bestaan vooral dankzij subsidies van VWS en de gasten betalen een vergoeding van € 36,00 per dag voor ’kost en inwoning’. En dankzij giften, donaties en legaten kunnen we naast de huishoudelijke kosten (zoals boodschappen, schoonmaak en de was) en huisvesting (hypotheek en onderhoud), ook extra dingen doen. Zoals bijvoorbeeld het vervangen van een kapotte magnetron ofzo."

"De zorg overdag (16 uur) wordt volledig gedragen door onze vrijwilligers en ’s nachts komt die voor rekening van professionele zorgverleners van Activite. Onze vrijwilligers zijn mensen met een groot zorghart, geïnteresseerd in mensen èn vinden het fijn om voor mensen te zorgen. Zij vinden het fijn als zij iemand op het sterfbed nog ’n plezier kunnen doen. Het is ook een groot misverstand dat de sfeer binnen het Hospicehuis altijd zwaar en bedompt zou zijn. Het is er juist vaak ’licht’ en er wordt ook weleens gelachen met elkaar. Wij weten dat het verschil zit in de kleine dingen, die we soms nog kunnen doen: bijvoorbeeld een ijsje als het buiten warm is of het regelen van de WensAmbulance, als een gast graag nog één keer naar een favoriet restaurant wil met zijn of haar geliefde."

"Nu zoeken we dus een kavel om een nieuw Hospicehuis te kunnen bouwen. Die natuurlijk voldoet aan moderne eisen wb. duurzaamheid (energie) en comfort (bv ’n eigen badkamer en toilet). In principe zou een bestaand pand, die we kunnen verbouwen, ’n beetje centraal in de gemeente Nieuwkoop ligt en we kunnen aanpassen aan onze eisen, ook wel kunnen."

"De financiering hoeft geen groot probleem te zijn, want we hebben gespaard, het huidige pand wordt verkocht en we kregen financiële steun van organisaties zoals bijvoorbeeld de Rotary, de Caritas Actie van de H. Fransciscus en Clara federatie, RABO Clubsupport en Stichting Goededoelendag."

"Daarnaast gaan we ook de jaarlijkse de deur-aan-deur collecte - door Corona even geparkeerd - weer organiseren. Dat is voor ons ook een goede manier om het bestaan van de Hospice weer eens onder aandacht van de mensen te brengen”.

Meer nieuws

Calamiteiten 18 jul 2025 19:28

Zwemmer overleden in Nieuwveen

In Nieuwveen is vrijdagavond een zwemmer verdronken. Inzet van de hulpdiensten mocht niet meer baten.

Blog Blog 18 jul 2025 08:36

Uit het (Groene) Hart gegrepen: Ik was mezelf niet

In de serie “Uit het (groene) hart gegrepen" pakt onze columnist/verslaggever/presentator Theo Leliveld de pen op en laat zijn licht schijnen over zaken met zijn visie. Soms ongepolijst, maar altijd met de beste intenties ventileert hij zijn levenservaring. Deze keer over: Ik was mezelf niet.

Mijn Club 17 jul 2025 14:22

Mijn Club: Stichting DAN

Hoewel de doelstelling van Stichting DorpsActiviteiten Nieuwveen (DAN) is gericht op het organiseren en stimuleren van activiteiten en sociale evenementen in Nieuwveen en daarom gericht op alle leeftijden, is het toch vooral de Speelweek waarvan de meeste Nieuwveners de stichting zullen kennen.

Cultuur 16 jul 2025 14:44

Minder goede omroepbeurt Peter Vos

Het 750 jarig bestaan van Genemuiden wordt dit jaar gevierd met diverse evenementen en vrijdag 11 juli was er daarom een stads- en dorpsomroepers concours. Nieuwkoper Peter Vos behaalde een achtste plaats.

Maatschappij 16 jul 2025 09:08

Kinderen nemen kijkje in hun nieuwe school

Het is een feestelijke dag: vrijdag 11 juli. De kinderen van basisschool Aeresteijn en Stichting Kinderopvang Liemeer mogen vandaag voor het eerst een kijkje nemen in de nieuw gebouwde IKC De Poel. Meester Barend zegt vooraf: “Ja, het lijkt nu nog ’n beetje rommelig want we hadden vanmorgen eerst de ’grote wisseltruc’; kinderen lopen mee in hun volgende groep; de kinderen met wie zij - na de vakantie - op 1 september weer gaan starten.”

vacatures