Hoge windturbines vangen veel (tegen-)wind

Het kan de voorbijgangers in Rijnsaterwoude en Leimuiden niet ontgaan: affiches en spandoeken met teksten als ’Stop Windturbines’ en ’Stop deze waanzin, Teken de petitie’ hangen her en der verspreid langs de doorgaande weg.

Inwoner van Rijnsaterwoude Lisette Blijleven en initiator van de actiegroep ’Hiergeenwindturbines.nl, legt het uit: “Ja, want die plannenmakerij van de provincie dendert maar door en de meeste inwoners van de gemeenten Kaag & Braassem en Nieuwkoop weten nog van niets; het participatietraject rammelt aan alle kanten!"

"Kaag & Braassem organiseert inspraak dan wèl in de zogeheten ’Dorpentoer’, maar aanvankelijk stonden de windmolens niet eens op de agenda. Gelukkig kregen we op de valreep nog wat spreektijd en toen bleek dat nog maar weinig mensen zich realiseren, wat het betekent om (tot 15 stuks!!) windturbines (van 245 mtr tiphoogte = 4x zo hoog als de kerktoren in Langeraar en bijna 7 x de hoogte van de Woudse Dom!) in de polder te krijgen. Dan moet je denken aan: slagschaduw, lichtflikkering en laagfrequent geluid dat continu (dag èn nacht, binnen en buiten) hoorbaar is, tot op ’n afstand van 2 km. Maar denk ook aan de woningwaarden, die misschien wel 10% kunnen dalen?! De hoogte van 245 mtr wordt blijkbaar gekozen, omdat het in die hoge luchtlaag altijd waait, dus staan ze nooit stil! En zeker zo belangrijk: als de windturbines in de Vierambachtspolder (oa. langs de Woudsedijk) worden geplaatst, wordt nieuwbouw van woningen in de hele omtrek voorlopig onmogelijk, want bouwvergunningen worden dan niet meer verleend, omdat die windmolens daar staan. Dat kan de doodsteek voor de leefbaarheid (winkels, de scholen, verenigingsleven) in onze dorpen betekenen!"

"Tot overmaat van ramp overweegt ook gemeente Alphen aan den Rijn turbines te plaatsen in de polder tussen Woubrugge, Alphen ad Rijn en Rijnsaterwoude. Als dat ook nog gebeurt, wordt het hier een groot industriegebied!"

Ze vervolgt: “Daarom willen we dat aan alle inwoners, die hier vroeg of laat mee te maken krijgen, laten weten en hopen we dat ze nu in actie komen door:

1. wellicht ook een spandoek in hun tuin op te hangen,

2. informatiebijeenkomsten van provincie en gemeenten te bezoeken,

3. te abonneren op de nieuwsbrief van hiergeenwindturbines.nl om op de hoogte te blijven van alle ontwikkelingen.

4. èn de petitie op www.bedreigdopenlandschap.nl te ondertekenen."

"Wij weten inmiddels dat er in de dichtstbijzijnde woonkernen van Nieuwkoop (Langeraar, Papenveer, Korteraar) en Kaag & Braassem nauwelijks tot geen draagvlak bestaat en we willen dat nog eens benadrukken als wij tzt. 2000 handtekeningen kunnen overhandigen."

"Bovendien zijn wij vanuit onze actiegroep altijd bereid onze reeds opgebouwde kennis (ook van soortgelijke projecten in heel Nederland) te delen met iedereen die óók in actie wil komen!"

Meer nieuws

Cultuur 13 nov 2025 10:18

Programma Kaleidoskoop

Op het programma van theater Kaleidoskoop: Film: A complete unknown (met bijpassend buffet), Cabaret: Tim Kroezen ‘550’ en Film: Zwei zu eins.

Voor Kinderen 12 nov 2025 15:59

Sint intocht in Ter Aar

Ook dit jaar hebben de centrumwinkeliers Sint Nicolaas weer uitgenodigd om naar Ter Aar toe te komen. Dit jaar zal de aankomst van de Sint-Nicolaas plaatsvinden op zaterdag 22 november.

Cultuur 12 nov 2025 12:12

Openingsavond Carnavalsvereniging Plasduikers

Op vrijdag 7 november hielden C.V. De Plasduikers hun openingsavond, met prinsbekendmaking, en dus de start van het 58e carnavalsseizoen. Tijdens deze drukbezochte avond, waar veel bevriende carnavalsverenigingen aanwezig waren maakte zij hun 58e prinsenpaar bekend.

Natuur en recreatie 12 nov 2025 09:05

Lezing: Vogels van de Geerplas

Enigszins verborgen in het Zuid-Hollandse veenweidelandschap liggen de Langeraarse plassen. De meest noordelijke van de drie plassen is de Geerplas. Het ca 45 ha. grote gebied bestaat - naast de Geerplas - uit een afwisselend landschap van weilanden, legakkers, water, moeras, hakhout en bos. Na de vervening heeft zich rond de Geerplas niet de grootschalige open grondteelt en later de glastuinbouw ontwikkeld. Daardoor is er veel van het oorspronkelijke landschap bewaard gebleven en kon natuur zich hier verder ontwikkelen. In de lezing wordt aandacht besteed aan de historie van het gebied en uiteraard komen de vogels aan bod die er waargenomen kunnen worden.

Calamiteiten 12 nov 2025 08:42

Woningbrand in Nieuwkoop

Een oplaadbaar warmtekussen heeft geleid tot een uitslaande woningbrand aan de Windhaak in Nieuwkoop. De bewoners waren op tijd buiten.

Muziek 11 nov 2025 16:19

Meditatieve zangavond in H. Adrianus Langeraar

“Het is eigenlijk toevallig hoe wij met elkaar in contact zijn gekomen en toen we vorig jaar voor het eerst samen een Meditatieve zangavond in de kerk organiseerden, waren de reacties zo positief dat we dat daarom nog wel ’n keer willen doen,” zegt Liesbeth van Woudenberg, bij veel Langeraarders wel bekend van haar Stilte- en Aandacht meditaties.