Apothekersassistenten staken (nu) niet
De CAO-onderhandelingen tussen de overheid, de zorgverzekeraars en de werkgevers liggen al stil vanaf 1 juli. De staking, die gepland was voor de week 23 tot en met 27 december, is door een uitspraak van de rechter op vrijdag 20 december verboden. Sonja Borst en Evelien Brandsen van Apotheek Ter Aar vertellen waar het over gaat.
“Enerzijds zijn wij opgelucht dat de staking niet doorgaat,” zegt Sonja Borst, apothekersassistent bij Apotheek Ter Aar, "want het liefst willen we de gewone service aan onze cliënten blijven bieden, maar we weten ook dat er iets moet gebeuren om de onderhandelingen voor een goede CAO - voor alle partijen - weer op gang te krijgen. Want wij maken ons grote zorgen over de toekomst van de apotheken. Vooral het salaris voor een startende assistent moet omhoog; we zien nu al gebeuren dat veel potentiële instromers tijdens hun studie afhaken, omdat ze elders veel beter kunnen verdienen. Cliënten beseffen niet altijd welke verantwoordelijkheid we aan de balie dragen en beschouwen ons misschien als gemiddelde winkelbedienden, maar dat zijn wij niet! Terwijl zij beter verdienen!"
"De werkdruk wordt voor ons alleen maar hoger. Vooral doordat we allerlei nieuwe of aangepaste regels vanuit de verzekeraars moeten opvolgen die vaak niet goed worden begrepen. Regelmatig leidt dat tot nare gesprekken en soms zelfs verbaal geweld aan de balie." Haar collega Evelien Brandsen vult aan: “Die discussies gaan vaak over bijkomende zaken zoals bijvoorbeeld wondverzorging, incontinentiemateriaal en drinkvoeding, die door sommige verzekeraars (CZ, VGZ en de Achmea-groep) niet (meer) worden vergoed, als zij vanuit een apotheek worden verstrekt. Alleen nog via een aangewezen postorderbedrijf. Daarom is het voor cliënten best belangrijk om daar óók naar te kijken, als zij overwegen, over te stappen naar een andere zorgverzekering vanwege een lagere premie.”
Sonja: ”Omdat er zo weinig nieuwe assistenten worden opgeleid maken we ons zorgen over de toekomst van de apotheken. Dus misschien was het wel beter om nu een week dicht te gaan, om te voorkomen dat plaatselijke apotheken in de toekomst moeten sluiten door gebrek aan goed personeel!"
"En we vinden het ook jammer dat in de media steeds geschreven werd dat de apothekers zouden staken, maar dat klopt niet; het gaat over de medewerkers; de assistenten en bezorgers en zo. Bij Apotheek Ter Aar werken we met 13 personen, waarvan er maar 2 apotheker zijn.”
Ondanks alle negatieve berichten rondom de beloning kiest stagiair Rick (18) overtuigd voor een loopbaan in de apotheek. “Voor mij is het nu goed genoeg en ik vind dit werk erg interessant. Maar het is wel zo: wij zijn met 30 begonnen aan de tweejarige opleiding MBO Apothekersassistent en er zijn er nu al zo’n 10 afgevallen, omdat zij overschakelden naar ’n andere studie of vakrichting."
Sonja vervolgt: “Maandag 23 december en vrijdag 27 december zijn wij geopend van 8.30 tot 17.30 uur. Dinsdag 24 december van 8.30 tot 16.00 uur en tijdens de kerstdagen en in de avond kunnen de patiënten terecht in de DagNacht apotheek van 8.00 tot 23.00 uur. Vanaf 23.00 tot 8.30 uur is de dienst apotheek in het Alrijne in Leiderdorp bereikbaar.